Původ

Havanský psík patří do skupiny bišonků a je to celosvětově vzácné plemeno. Francouzské slovo bichon v překladu znamená chlupatý pes. Plemeno původně pochází z oblasti západního středomoří a bylo vyšlechtěno ve španělských a italských oblastech. Tito psi byli dovezeni na Kubu italskými námořníky.

Předpoklad, že u havanského psíka převládá hnědá – tabáková barva vedl celou řadu chovatelů k názoru, že vznikl na Kubě v hlavním městě Havana. Tam ale však plemeno vyhynulo a jejich potomci přežili pouze v USA, odkud je chovatelé vyváželi zpět do Evropy.

Je to velmi společenský a inteligentní psík s nelínající hedvábnou srstí v různých barevných variantách, od bílé až po černou. A právě nelínající a barevně různorodá srst je jednou z jeho vlastností, díky které převyšuje „havaňáček“ ostatní druhy bišonků.

Další významnou předností je, že se nemusí stříhat na rozdíl od např. maltézáčka. Je velice učenlivý, milý, přátelský, hravý a pánovi velmi oddaný.

NÁZEV ORIGINÁL: Bichon Havanais
ČESKÝ NÁZEV: Havanský psík
ČESKÁ ZKRATKA: HP, HAV
JINÉ POUŽÍVANÉ NÁZVY PLEMENE: Havanese, Havanez, Havanais, Havanezer, Havanski Bišon, Bichon Havanes, Bichon Havanese, Havana Silk Dog, Bichon Habanero, Havanský Bišonek.