Standard

Původ: Západní středomořská pánev, vývoj: Kuba

Pužití: Společenský pes.

Zařazení: F.C.I.:
Skupina 9 – společenská plemena
Sekce 1 – bišonci a příbuzná plemena
Bez pracovních zkoušek

Celkový vzhled: Havanský psík je robustní malý pes, na nízkých nohách, s dlouhou bohatou srstí, jemnou a nejlépe vlnitou. Všechny barvy jsou přípustné jednotlivě, nebo v libovolné kombinaci. Všichni psi by měli mít černý nos a černý pigment kolem očí, s výjimkou čokoládové (hnědé), kteří mohou mít pigmentaci na nose tmavě hnědou. Jeho pohyb je živý a pružný.

Důležité proporce: Délka tlamy (od špičky nosu ke stopu) je rovna vzdálenosti mezi stopem a týlním hrbolem. Poměr mezi délkou trupu (měřenou od hrbolu ramenní lopatky k hrbolu kosti sedací) a výškou v kohoutku je 4/3.

Povaha, Temperament: Výjimečně bystrý, snadno vychovatelný v ostražitého psa. Oddaný, velmi přátelský, hravý, přítulný a veselý. Velmi lpí na svých lidech a jsou vynikající k dětem.

Hlava: Střední délky, poměr mezi délkou hlavy a délkou trupu (měřenou od kohoutku k nasazení ocasu) je 3/7.

Mozkovna:
Lebka: Plochá až velmi mírně zaoblená, široká; čelo jen málo stoupající. Při pohledu shora je vzadu zaoblená, a na ostatních třech stranách téměř rovná a čtvercová.
Stop: Středně vyznačený.

Obličejová část:
Nosní houba: Černá, nebo hnědá.
Tlama: Zužující se pomalu a postupně k nosu, ale nikdy špičatá či kuželovitá.
Pysky: Jemné, suché, dobře přiléhající.
Čelisti/Zuby: Nůžkový skus. Žádoucí je úplný chrup. Tolerována je absence premolárů 1 (PM1) a 3. stoliček (M3).
Líce: Velmi ploché, nevystupující.
Oči: Dosti velké, mandlového tvaru, hnědé barvy, co možná nejtmavší. Milý výraz. Okraje víček musí být tmavě hnědé až černé.
Uši: Nasazeny relativně vysoko; spadají podél lící a vytvářejí nevýrazný záhyb, který je trochu zvedá. Jejich mimořádnost spočívá v mírně zaobleném konci. Jsou pokryty srstí s dlouhými pramínky. Nejsou ani otevřené (odstávající do strany), ani přiléhající k lícím.

Krk: Střední délky.

Trup: Délka trupu je o málo větší než výška v kohoutku.

Hřbet: Hřbetní linie rovná, mírně klenutá v bedrech.

Záď: Viditelně skloněná.

Hrudní koš: Dobře klenutý.

Břicho: Dobře vtažené.

Ocas: Vysoko nesený, buď ve tvaru spirály, nebo nejlépe stočený nad hřbetem. Je osrstěn dlouhou hedvábnou srstí.

Končetiny:
Hrudní končetiny: Hrudní končetiny rovné a paralelní, štíhlé, dobrá struktura kostí. Vzdálenost od země k lokti nesmí být větší než vzdálenost mezi loktem a kohoutkem.
Pánevní končetiny: Dobrá struktura kostí, mírné zaúhlení.
Tlapky: Mírně podlouhlého tvaru, malé, těsně přiléhající prsty.

Pohyb: V souladu se svou veselou povahou má havanský psík neobyčejně lehký a pružný pohyb; hrudní končetiny se pohybují volně a směřují přímo vpřed, pánevní končetiny dávají pohybu sílu a pohybují se v přímé linii.

Osrstění:
Srst: Podsada vlnitá a nepříliš vyvinutá, často zcela chybí. Svrchní srst je velmi dlouhá (12 – 18 cm u dospělého psa), měkká, rovná nebo vlnitá a může vytvářet kadeřavé prameny.
Úpravy: použití nůžek ke srovnání délky srsti, nebo trimování jsou zakázány. Výjimka: úprava srsti na tlapkách je povolena, srst na čele může být mírně zkrácena tak, aby nezakrývala oči, a také srst na tlamě může být upravena, ale lépe ji nechat v přirozené délce.

Barva: Zřídka úplně čistě bílá, béžová v různých odstínech (mírně černý překryv – overaly – se připouští), černá, havana – hnědá, tabáková, červenohnědá. Skvrny ve zmíněných barvách jsou povoleny. Hnědožluté skvrny jsou povoleny ve všech nuancích.

Výška: Výška v kohoutku: od 23 do 27 cm. S tolerancí: od 21 do 29 cm.

Životnost: 14 – 15 let, ale musí mít vyhovující životní podmínky.

Hmotnost: Do 6 kg.

Vrh: 1 – 9 štěňat, s průměrem 4 štěňátka.

Vady: Jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni a jejímu vlivu na zdraví a pohodu psa.

Závažné vady:

 • Celkový vzhled neodpovídající typu.
 • Kuželovitá nebo špičatá tlama, délka tlamy odlišná od délky lebky.
 • Dravčí oči, oči příliš hluboko zasazeny nebo vystupující, okraje víček částečně depigmentované.
 • Trup příliš dlouhý nebo příliš krátký.
 • Rovný ocas, nenesený vysoko.
 • Vytočené přední tlapky, nadprstí příliš blízko (tzv.: francouzský postoj).
 • Deformované zadní tlapky.
 • Hrubá srst, ne bohatá, krátká srst, s výjimkou štěňat, nepovoleně upravovaná srst.

Vyřazující vady:

 • Agresivita nebo přílišná plachost.
 • Depigmentovaná nosní houba.
 • Podkus nebo předkus.
 • Okraje očních víček jednoho nebo obou očí depigmentované.
 • Výška pod, nebo nad uvedenou standardní výškou.

Zdravotní problémy: Juvenilní šedý zákal. Jiné zdravotní problémy patří PRA (progresivní atrofie sítnice), chondrodysplasia, hluchota, dysplazie kyčelního kloubu, játra bočníky, luxating patel a onemocnění kůže.

Celkový souhrn: Rádi sedí na schodech u domu, na vysoké pohovce, nebo v křesle a dívají se, aby mohli štěkotem oznámit blížící se návštěvu. Tu nikdy nepřehlédnou, resp. nepřeslechnou a my víme, že k nám opravdu někdo jde. Dá se naučit, aby zbytečně havaňáček neštěkal, jenom ohlásil. Vždycky čeká na odměnu (stačí jenom pohlazení) a přestane štěkat. Naši havaňáčci milují kočky, hlavně malá koťátka. Hrají si s nimi, spí vedle nich a nádherně se doplňují v hraní. Rychle si zvyknou na pána, který se jim věnuje a jemu jsou věrni.